dunya-web-seo

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmak amacıyla yapılan çalışmalardan oluşan iyileştirme süreci demektir. Sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, dikkat çekme, aynı zamanda potansiyel ve mevcut müşterilere işletmenizi tanıtma olasılığınız o kadar artar.

Google ve Bing gibi arama motorları, web’deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine koymak için botları kullanır. Daha sonra, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında görünecek sayfaların sırasını belirlemek amacıyla yüzlerce sıralama faktörünü dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonunun temel faktörleridir ve taranabilirlik ve mobil uyumluluk, önemli site mimarisi faktörleridir. Arama algoritmaları, alakalı sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Ücretli arama reklamlarının aksine , daha yüksek organik arama sıralaması elde etmek için arama motorlarına ödeme yapamazsınız.

SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar her yıl trilyonlarca arama yaparlar. Genellikle de ticari amaçla ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulmak için ararlar. Arama genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Arama sonuçlarında rakiplerinize göre daha fazla görünürlük ve daha yüksek sıralama, kâr hanenizde önemli bir artıya sahip olmanızı sağlayabilir.

Bununla birlikte, arama sonuçları,son birkaç yılda, kullanıcının başka sitelere gitmesi yerine kullanıcılara daha doğrudan yanıt ve bilgiler vermek ve kullanıcıyı sonuç sayfasında tutmayı sağlamak amacıyla daha da gelişmektedir .