dunya-bilisim-sem

Arama motoru pazarlaması, bir işletmenin arama motoru sonuç sayfalarında görünen ücretli reklamları kullanarak pazarlama uygulamasıdır. Reklamverenler, Google ve Bing gibi hizmet kullanıcılarının belirli ürün veya hizmetleri ararken girebilecekleri anahtar kelimeler için teklif verir, bu da reklamverene, reklamlarının bu arama sonuçlarında görünmesi fırsatını verir.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları terimiyle bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlardır; ürün listeleme reklamları (Alışveriş reklamları

olarak da bilinir) gibi diğerleri ise, tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerini sağlayan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır.

Arama motoru pazarlamacılığının en büyük gücü, reklamverenlere reklamlarını satın almaya hazır ve motive oldukları anda müşterilerin önüne koyma fırsatı sunmasıdır . Başka hiçbir reklam aracı bunu yapamaz, bu yüzden arama motoru pazarlaması bu kadar etkili ve işinizi büyütmek için inanılmaz derecede güçlü bir yoldur.

SEM ve SEO

Genel olarak, “arama motoru pazarlamacılığı”, işletmelerin reklamlarını arama sonuçlarında göstermek için arama motoruna ödeme yaptığı bir sistem olan ücretli arama pazarlamacılığını ifade eder. Arama motoru optimizasyonu(SEO) ise farklıdır çünkü işletmeler Google’a trafik ve tıklamalar için ödeme yapmaz; bunun yerine, belirli bir anahtar kelime araması için en alakalı içeriğe sahip olarak arama sonuçlarında ücretsiz bir yer kazanırlar.

Hem SEO hem de SEM, çevrimiçi pazarlama stratejinizin temel parçaları olmalıdır. SEO, dönüşüm hunisinin en üstünde her zaman yeşil trafiği yönlendirmenin güçlü bir yoludur, arama motoru reklamları ise dönüşüm hunisinin altındaki dönüşümleri artırmanın oldukça uygun maliyetli bir yoludur.

Anahtar Kelimeler: Arama Motoru Pazarlamacılığının Temeli

Anahtar kelimeler, arama motoru pazarlamacılığının temelidir. Kullanıcılar aradıklarını bulmak için arama motorlarına anahtar kelimeler ( arama sorgularının bir parçası olarak) girdikçe, bir reklam stratejisi olarak anahtar kelimelerin arama motoru pazarlamasının temelini oluşturması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

SEM Anahtar Kelime Araştırması

Arama motoru pazarlama kampanyalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı seçmeden önce, anahtar kelime yönetimi stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı araştırma yapmanız gerekir.

Öncelikle, işletmenizle alakalı olan ve potansiyel müşterilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ararken kullanabilecekleri anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir. Bunu yaparken, WordStream’in Ücretsiz Anahtar Kelime Aracını kullanabilirsiniz.

İşletmeniz veya hizmetinizle alakalı bir anahtar kelime girin ve çeşitli arama motoru pazarlama kampanyalarının temelini oluşturabilecek ilgili anahtar kelime önerisi fikirlerini görün.