dunya-bilisim-mobileapp

Mobil uygulama geliştirme, en çok Android ve iOS olmak üzere akıllı telefonlar ve dijital asistanlar için yazılım yapma sürecidir. Yazılım, cihaza önceden yüklenebilir, bir mobil uygulama mağazasından indirilebilir veya bir mobil web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilir. Bu tür yazılım geliştirme için kullanılan programlama ve biçimlendirme dilleri arasında Java, Swift, C # ve HTML5 bulunur.

Mobil uygulama geliştirme hızla büyüyor. Perakende, telekomünikasyon ve e-ticaretten sigortaya, sağlık hizmetlerine ve hükümete kadar, endüstrilerdeki kuruluşlar, işlemleri gerçekleştirmenin ve bilgilere erişmenin gerçek zamanlı, uygun yolları için kullanıcı beklentilerini karşılamalıdır. Günümüzde mobil cihazlar ve değerlerini ortaya çıkaran mobil uygulamalar, insanlar ve işletmelerin internete bağlanmasının en popüler yoludur. İlgili, duyarlı ve başarılı olmak için kuruluşların müşterilerinin, ortaklarının ve çalışanlarının talep ettiği mobil uygulamaları geliştirmeleri gerekir.

Modern akıllı telefon pazarında iki baskın platform var. Biri, Apple Inc.’in iOS platformudur. İOS platformu, Apple’ın popüler iPhone akıllı telefon serisine güç veren işletim sistemidir. İkincisi, Google’dan Android. Android işletim sistemi yalnızca Google cihazları tarafından değil, aynı zamanda diğer birçok OEM tarafından kendi akıllı telefonlarını ve diğer akıllı cihazlarını oluşturmak için de kullanılmaktadır.

Uygulama oluştururken bu iki platform arasında bazı benzerlikler olsa da, iOS için geliştirme ile Android için geliştirme, farklı yazılım geliştirme kitleri (SDK’lar) ve farklı geliştirme araç zincirleri kullanmayı içerir. Apple, iOS’u yalnızca kendi cihazları için kullanırken, Google Android’i, gönderdikleri cihazlara belirli Google uygulamalarını dahil etmek gibi belirli gereksinimleri karşılamaları koşuluyla diğer şirketlerin kullanımına sunar. Geliştiriciler, bu platformların her ikisini de hedefleyerek yüz milyonlarca cihaz için uygulamalar oluşturabilirler.