dunya-web-www

Web sitesi tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin dizaynını ifade eder. Çoğunlukla, yazılım geliştirmeden ziyade web sitesinin kullanıcı deneyimiyle alakalı yönleriyle ilgilenir. Web sitesi tasarımı, önceleri masaüstü tarayıcılar için web sitelerini özelleştirmeye odaklanırdı; ancak, 2010’ların

ortalarından bugüne, cep telefonları ve tablet gibi daha küçük ekranlı tarayıcılar için tasarım yapmak  daha önemli hatta zorunlu bir hale geldi hale geldi(Responsive Web Tasarımı).

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin dışarıdan görünümü, düzeni ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışabilir. Örneğin, kullanılan renkler, yazı tipi ve görüntülerle ilgilenir. Düzen ise, bilginin nasıl yapılandırıldığını ve kategorize edildiğini ifade eder . İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik açıdan güzel görünür ve en önemlisi web sitesinin kullanıcı kitlesine ve markasına uygundur. Çoğu web sayfası basitliğe odaklanılarak tasarlanmıştır, böylece kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek veya kafasını karıştırabilecek gereksiz bilgi ve işlevler görünmez. Bir web tasarımcısının çıktısındaki temel amacı hedef kitlenin güvenini kazanan ve geliştiren bir site olduğundan, kullanıcıda hayal kırıklığı yaratabilecek her noktadan kaçınmak web sitesi tasarımında hayati önem taşır.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın yöntemlerden ikisi, duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda içerik , ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder ; uyarlanabilir tasarımda, web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarıyla eşleşen düzen boyutlarında sabitlenir . Cihazlar arasında mümkün olduğunca tutarlı bir düzeni korumak, kullanıcı güvenini ve katılımını sürdürmek açısından çok önemlidir. Duyarlı tasarımın böyle kritik bir öneme sahip olmasından ötürü, tasarımcıların işlerinin nasıl görüneceğine dair kontrollerini daima ellerinde tutmaları gerekir. Eğer içerikten de tasarımcı sorumlu ise, tasarımcının beceri setlerini genişletmesi gerekse dahi, çıkacak ürün üzerinde tam olarak kontrol sahibi olmanın avantajına erişeceklerdir.