dunya-web-e-ticaret

e-Ticaret, çevrimiçi olarak gerçekleştirilen her türlü ticari işlemi ifade eder. E-ticaretin en popüler örneği, herhangi bir cihaz üzerinden internetten mal alıp satma olarak tanımlanan online alışveriştir. Bununla birlikte, e-ticaret, çevrimiçi açık artırmalar, ödeme ağ geçitleri, çevrimiçi biletleme ve internet bankacılığı gibi  başka faaliyet türlerini de

içerebilir.E-ticaret tipik olarak işleme dahil olan katılımcıların türüne göre üç farklı modelde sınıflandırılır: B2B, B2C ve C2C. Genel olarak bu iş modelleri şunlardır: 

 1. İşletmeler Arası (B2B)

  B2B, işletmelerin diğer işletmelere satış yaptığı e-ticaret modelidir. Buna, ofis ekipmanlarını işletmelere toplu olarak satan kırtasiye mağazalarını örnek gösterebiliriz. Normalde B2B şirketleri, müşteriler toplu olarak satın alırlarsa birim başına indirimli bir oran sağlarlar ki bu, ofisler için büyük bir motivasyondur.

 2. İşletmeden Tüketiciye (B2C)

  B2C, tüccarların tüketicilere satış yaptığı en yaygın iş modelidir. B2C modelinin tanıdık bir örneği, tüketicilerin alışverişlerini haftalık olarak satın aldıkları ancak normalde toplu olarak hiçbir şey satın almadıkları süpermarketler olabilir.

 3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

  C2C, daha önce bir şey satın alan tüketicilerin bu ürünü başka bir tüketiciye satmaya çalıştıkları nispeten yeni bir iş modelidir. EBay ve Craigslist gibi pazarlar aracılığıyla, artık kullanmadığınız öğeleri satmak için bu kolay ve oldukça kazançlı olabilir.

  Son birkaç yılda e-ticaretin bu kadar ciddi bir büyüme göstermesinin bir nedeni var. Gerçekten de, internetin günlük yaşamın vazgeçilmez bir gereksinimi haline gelmesiyle birlikte, işletmeler e-ticaretin sayısız avantajından yararlanmayı öğreniyorlar. 

  e-Ticaretin Avantajlı Yanları

   

  • Küresel Pazar.Fiziksel bir mağaza her zaman hizmet verebileceği bir coğrafi alanla sınırlı olacaktır. Bir çevrimiçi mağaza veya bu konuyla ilgili başka herhangi bir e-ticaret işi türü ise, pazar olarak tüm dünyaya sahiptir. Yerel bir müşteri tabanından küresel bir pazara hiçbir ek ücret ödemeden geçmek, gerçekten çevrimiçi ticaretin en büyük avantajlarından biridir. 2018 yılında , küresel perakende satışların% 11,9’u çevrimiçi satın alımlardan geldi ve bu oran yıldan yıla artıyor.
  • 24 saat kullanılabilirlik. Çevrimiçi bir işletme yürütmenin bir başka büyük yararı da her zaman açık olmasıdır. Bu, bir tüccar için satış fırsatlarında çarpıcı bir artış; bir müşteri içinse her zaman uygun ve hemen elde edilebilen bir seçenek demektir. Çalışma saatleriyle sınırlandırılmayan e-ticaret işletmeleri, müşterilere 24/7/365 hizmet verebilir.
  • Daha düşük maliyetler. e-Ticaret işletmeleri, önemli ölçüde düşük işletme maliyetlerinden yararlanır. Satış personelini işe almaya veya fiziksel bir vitrini korumaya gerek olmadığından, büyük e-ticaret maliyetleri ürün depolamaya gider. Stoksuz satış işi yürütenler, daha düşük ön yatırım gereksinimlerinin keyfini çıkarırlar. Satıcılar operasyonel maliyetlerden tasarruf edebildiklerinden, müşterilerine daha iyi fırsatlar ve indirimler sunabilirler.
  • Envanter yönetimi. E-ticaret işletmeleri, sipariş, teslimat ve ödeme prosedürlerini hızlandırmak için elektronik araçlar kullanarak envanter yönetimini otomatikleştirebilir. e-Ticaret, işletmelerin operasyonel ve envanter maliyetlerinden milyarlarca tasarruf etmesini sağlıyor.
  • Hedefli pazarlama. Böylesine zengin müşteri verilerine erişim ve gelişen endüstri trendlerinin yanı sıra müşteri satın alma alışkanlıklarını takip etme fırsatı sayesinde, e-ticaret işletmeleri çevik kalarak pazarlama çabalarını daha iyi tasarlanmış bir deneyim sağlamak ve daha fazla yeni müşteri bulmak için şekillendirebilir. . Binlerce müşterinize ilk isimleriyle hitap etme şansınız olduğunu bir an için düşünün; bu zaten var olan ve paha biçilemez bir şey.
  • Niş pazarlara hizmet veriyor. Niş bir ürünü popüler hale getirmek için ölçeklendirmek zahmetlidir. Öte yandan, e-ticaret perakendecileri küresel bir pazara girerek, daha fazla yatırım yapmadan oldukça karlı bir niş iş kurabilir. Çevrimiçi arama yeteneklerini kullanarak, dünyanın her köşesinden müşteriler ürünlerinizi bulabilir ve satın alabilir.
  • Her yerden çalışmak. Genellikle, bir e-ticaret işi yürütmek, 9’dan 5’e kadar bir ofiste oturmanıza veya her gün işe gidip gelirken acı çekmenize gerek olmadığı anlamına gelir. İşletmenizi dünyanın her yerinden yönetmek için gereken tek şey bir dizüstü bilgisayar ve iyi bir internet bağlantısıdır.